Перший професійний магазин на ринку рослин

Як зробити щеплення?

Як зробити щеплення?

У цій статті я постараюся максимально просто розповісти як самому зробити щеплення. Якщо у вас є сіянець лимона, мандарина або апельсина, і є можливість узяти живець із дерева, яке вже плодоносить, то, заглибившись у цю нехитру науку, ви отримаєте свій власний плодоносний саджанець безкоштовно.

В інтернеті є багато роликів про те, як зробити щеплення. Іноді здається, що їхні автори начебто змовилися і завжди забувають про якусь важливу дрібницю. У результаті чого щеплення найчастіше буває невдалим. Часто чую: "Дивився, мовляв, ролики. Пробував багато разів. Нічого не виходить. Більше пробувати не буду."

Сам я не закінчував "академію прищепних наук". Інтернету на початку 2000-х у мене не було, і отримати слушну пораду не було в кого. Тому я вчився сам, "методом тику". Згодом відчув і зрозумів у чому були причини невдач. 

Почну з того, що збираючись робити щеплення, ви маєте вірити в його успіх. Адже всі наші думки матеріальні. Як підщепа згодиться сіянець з товщиною стовбура не менше 3 мм. І найголовніше: вона має бути вегетуючою (зростаючою). Не сплячим, а з приростом (точка росту з молодими листочками), зі здоровим темно-зеленим листям (фото 1). У такій підщепі буде активний сокорух.  Цьому сприяє хороший полив, освітлення, і, можливо, необхідне підживлення або стимуляція (про це поговоримо в наступних статтях).

Прищепа - живець від плодоносної рослини має бути визрілим. Це означає, що гілочка і листя (3-4) мають бути пружними, сформованими, темно-зеленого кольору (фото 2). Точку росту з молодими листочками можна обрізати. Гілочку (живець) можна зберігати зволоженою і загорнутою в п/е пакет у холодильнику (+5 град) до 1 міс. Потім їхня життєздатність погіршується. Крім прищепи і підщепи будуть потрібні канцелярський ніж, секатор, скотч, прозорий п/е пакет, склянка з водою, шматок мотузочки і штапик (фото 3). Можна купити спеціальний ніж для щеплення, але якщо ви не займаєтеся щепленнями професійно, то згодиться звичайний ніж зі змінними лезами. Лезо має бути нове і чисте. Секатор теж має бути гострим. Замість скотчу використовують фум-стрічку (для герметизації сантехнічних труб), ізоляційну стрічку, п/е стрічку. Але мені зручніше користуватися звичайним вузьким скотчем. Спробуйте і ви зрозумієте чому. Прищепа і підщепа в ідеалі повинні збігатися за діаметром або підщепа може бути товщою.

Спочатку готуємо держак (прищепу). Зачищаємо ножем з двох боків, щоб вийшов клин (фото 4). Це можна робити в руках або на дощечці. Надавши форму клина, ставимо держак у склянку з водою, щоб він не пересох. Тепер готуємо підщепу. На рівні 4-10 см від горщика зрізаємо верхівку і в стовбурі, що залишився, робимо не поспішаючи поздовжній розріз, намагаючись розділити стовбур навпіл (фото 4). Довжина розрізу має приблизно дорівнювати довжині клина прищепи. Тепер виймаємо зі склянки щеплений держак і клином вставляємо до упору в розріз. Пальцями, утримуючи місце щеплення, обмотуємо скотчем, намагаючись сильніше стягнути між собою обидві частини розрізаного стовбура і клин між ними. Обмотавши місце щеплення, встромляємо поруч зі стовбуром штапик і підв'язуємо мотузочкою, щоб дати рослині опору. Окроплюємо водою листочки прищепи і одягаємо зверху пакет (фото 5). Пакет знизу підвертаємо, щоб рослина не завітрювалася і не пересохла. Слідкуйте за тим, щоб усередині пакета було волого. Рослину в пакеті ставимо на освітлене місце (вікно), але так, щоб не було прямих сонячних променів (особливо опівдні). У пакеті вона буде близько 3 тижнів. Потім поступово пакет відкриваємо. Нехай ваш саджанець звикає до більш сухого навколишнього повітря. Обмотку знімаємо через місяць, може й більше, залежно від того, як відбувається зрощення. Якщо на 4-5 день після щеплення починає опадати листя, але стебло прищепи залишається зеленим і пружним, це - наслідки стресу. Але якщо стебло починає жовтіти або чорніти - щеплення не вдалося. Постарайтеся проаналізувати, в чому причина: можливо, не готова була для щеплення підщепа, або живець прищепи не визрів, або довго лежав у холодильнику. А може просто пересохло місце щеплення. У будь-якому разі поганий досвід теж досвід. Зробіть висновки і домагайтеся позитивного результату.

 07.07.2016
 text_viewed