Чи важлива глибина садіння?
Питання: "Наскільки глибоко треба садити?" - я чую дуже рідко. Частіше можна почути: "На якій висоті має бути щеплення від землі?" Чи не правда дивне запитання? Ми самі робимо окулірування різних культур навесні і влітку. Зробити щеплення на однаковій висоті досить не складно. Припустимо зробити окулірування на сіянці абрикоса на висоті 5 см від поверхні. І ви думаєте, що воно на такій самій висоті й залишиться? Ні. Після окулірування, коли пагін із бруньки пішов у ріст, сіянець-підщепа теж росте і в результаті, наприкінці сезону місце щеплення опиняється на різній висоті, залежно від того, наскільки сильно витягнувся сіянець-підщепа. І якщо окулірування спочатку було на висоті 5 см від поверхні, то вже наприкінці сезону воно може бути на висоті 25 см! Так як же можна відповісти на це запитання, на якій висоті має бути щеплення під час посадки? Чесно кажучи, це абсолютно не має ніякого значення. Головне не висота щеплення від землі, а на якій глибині виявиться корінь. І це дуже важливо, адже коренева система різних культур по різному розташовується в ґрунті. І це треба чітко уявляти. Можливо, досвідченому садівникові це і не треба пояснювати, але для початківця це важливо знати. Візьмемо, припустимо, культури, у яких коренева розташована біля самої поверхні, наприклад, полуниця, ожина, смородина, малина, жимолость, актинідія, агрус, фундук тощо, і посадимо їх по-глибше. І тут усе залежить від щільності ґрунту. Закопаємо кореневу трохи глибше, нехай навіть усього лише на 10 см і вже можуть бути проблеми. Особливо, якщо зверху йде посилений залив водою. Коренева таких рослин, яка звикла дихати, виявляється похованою. І ці 10 см можуть стати вироком. У культур з підщепами алича, абрикос, манжурський персик, магалебка, таких проблем не виникне. Вони перенесуть глибоку посадку навіть у важкому ґрунті. Але знову ж таки, навіщо це робити? Глибока посадка перешкоджатиме укоріненню, процес затягнеться. Зрештою, ці підщепи виживуть і найімовірніше вкореняться, але півсезону буде втрачено. А ось підщепи груші та яблуні з мичкуватим корінням при глибокій посадці можуть і задихнутися. Саджанець пропав і причина проста: глибока посадка! Є думка що, якщо посадити не глибоко, то коренева вимерзне взимку. З точки зору промерзання, глибина посадки не має жодного значення; на глибині 5 см і 20 см ґрунт однаково промерзне разом із кореневою. Наші корінні культури до цього готові. Можлива глибина промерзання ґрунту в Дніпропетровській області - 1,2 м. Тому не варто рятувати кореневу від морозу, краще подумайте при посадці про укорінення. Коренева, таких культур як полуниця, малина, ожина, смородина, актинідія, жимолость, лохина, журавлина, фундук, ківі має розташовуватися обов'язково біля поверхні. І якщо хочете захистити кореневу від морозу, то зробіть мульчу.

